شرکت موتورسازان تبریز

موتورسازان تراکتورسازی ایران

شرکت موتورسازان زیر مجموعه گروه تراکتورسازي ایران در شهر زیبا و صنعتی تبریز واقع گردیده است. موتورسازان بعنوان یکی از پروژه هاي طرح مجتمع تراکتور سازي ایران بمنظور تأمین موتورهاي کشاورزي مورد نیاز این شرکت در سال 1364 تحت لیسانس پرکینز انگلستان را دریافت نمود و « شرکت موتورسازان تراکتورسازي ایران » به بهره برداري رسید و در سال 1371 پروانه بهره برداري مستقل تحت عنوان 4 و 6 سیلندر دیزلی کشور با کاربردهاي کشاورزي، صنعتی و خودرو، راه سازي و… می باشد ، موتورسازان بزرگترین تولید کننده موتورهاي 3 و با ظرفیت تولید 36000 دستگاه در سال تأمین کننده بخش اعظم نیاز واحدهاي صنعتی کشور به نیروي محرکه بشمار می رود. توان محصولات شرکت از 27 تا 160 اسب بخار و موتورهاي ژنراتور با توانهاي 25 تا 135 کیلو ولت آمپر می باشند. همچنین موتورهاي ژنراتور جدید گازسوز با توان 33 و 55 کیلو ولت آمپر در حال عرضه می باشد. تولیدات ما علاوه بر پوشش بازارهاي داخلی به بیش از 7 کشور دنیا نیز صادر می گردد و با در اختیار داشتن امکانات و تجهیزات مدرن و پیشرفته، توانایی ساخت و مونتاژ انواع موتورهاي سه، چهار و شش سیلندر را دارا مي باشد و طی سالها فعالیت انواع تکنولوژي هاي بروز را از شرکت هاي معتبري مانند پرکینز انگلیس، رنو فرانسه و ایسوزو در زمینه کاربردهاي خودرویی به مجموعه اضافه گردیده است.

 شركت موتورسازان بعنوان بزرگترين توليد كننده موتورهاي ديزلي كشور با در اختيار داشتن امكانات و تجهيزات لازم  در ساخت انواع موتورهاي سه ، چهار و شش سيلندر با كاربردهاي مختلف كشاورزي ، خودرويي ، صنعتي ، ماشين آلات راه سازي و …فعاليت نموده وتامين كننده بخش اعظم نياز واحدهاي صنعتي كشور به نيروي محركه بشمار مي آيد. اطلاعات مربوط به عملكرد شركت موتورسازان طي سالهاي اخير حكايت ازكسب نتايج مطلوب در زمينه هاي مختلف و بهبود شاخصهاي كليدي عملكرد دارد. كسب ركورد در زمينه آمار توليد وفروش انواع موتورهاي ديزلي و قطعات وابسته با آن و همچنين افزايش تيراژ توليد موتورهاي سه و  شش با استاندارد آلايندگي و توان بالاتر، دستاوردهاي قابل توجه شركت محسوب مي‌گردد.

 

در حال حاضر در بین صنایع مختلف داخل کشور، ثبت گواهینامه هاي ISO به عنوان یک نیازمندي بدیهی جهت حفظ توانایی رقابت، کفیت محصول و رعایت قوانین و مقررات دولتی به شمار می آید. شرکت موتورسازان به منظور بهره گیري از مزایاي استقرار استانداردهاي ایزو، در سال 1375 گواهینامه استاندارد مدیریت ISO 9002 را از دو موسسه DNV وSGS دریافت نمود. این شرکت همچنین در راستاي حفظ و نگهداشت استاندارد مدیریت کیفیت، موفق به اخذ گواهینامه هاي استاندارد :ISO/TS 16949 , OHSAS 18001 , ISO 14001 ,ISIRI , ISO 9001:2008 , ISO 9001:2008 , 55 , ISO 10002 گردیده است. هدف اصلی ما در فرآیندهاي ساخت و مونتاژ، افزایش کیفیت و بالا بردن قابلیت اطمینان محصولات می باشد. در این راستا از سال 1391 استقرار سیستم هاي برگرفته از تکنیک هاي سیستم تولید ناب در حال اجرا می باشد. با راه اندازي مرکز تحقیق و توسعه موتور و جذب نیروي متخصص در این زمینه از دانشگاههاي معتبر و تشکیل تیم هاي تحقیقاتی چند تخصصی توجه ویژه اي به ارتقاء استانداردهاي موتورهاي تولیدي معطوف گشته که در نتیجه آن محصولات جدید متناسب با نیازهاي مشتریان و مطابق با استانداردهاي سختگیرانه آلایندگی تولید گردیدند. یکی از بزرگترین مزیت هاي رقابتی موتورسازان در حوزه خدمات پس از فروش استفاده از شبکه خدمات پس ازفروش شرکت تراکتورسازي می باشد که بااستفاده از نزدیک به 200 نمایندگی درکشور آماده خدمت رسانی به مشتریان می باشد.

  تاريخچه مختصر شركت 

شركت موتورسازان بعنوان يكي از پروژه هاي طرح مجتمع تراكتور سازي ايران بمنظور تامين موتورهاي موردنياز شركت تراكتورسازي ايران احداث گرديد و پس از آن در راستاي سياست كوچك سازي      صنايع , از شركت مادر تفكيك و در  سال ۱۳۷۱ پروانه بهره برداري مستقل تحت عنوان “شركت موتورسازان تراكتورسازي ايران” را دريافت نمود.

درسال ۱۳۸۶ براساس سياستهاي اقتصادي كشور براساس اصل ۴۴ قانون اساسي اين شركت در سازمان بورس اوراق بهادر تهران بعنوان شركت سهامي عام پذيرفته شد. كه هم اكنون بيش از ۸۳/۶ درصد سهام آن متعلق به شركت تراكتورسازي ايران و ۱۶/۴ درصد متعلق به كاركنان و سهامداران جزء ميباشد.

 اين شركت از بدو شروع مستقل فعاليت خود استراتژي حفظ رهبري بازار داخلي در بخش موتورهاي كشاورزي را در كنار استراتژي تنوع محصول و توسعه بازار در پيش گرفته و ضمن اولويت دادن به تامين موتورهاي مورد نياز شركت تراكتورسازي ايران ( بعنوان بزرگترين مشتري ) با جديت برنامه ايجاد تنوع در محصولات توليدي و افزايش منابع درآمد شركت از طريق توليد و عرضه انواع محصولات با كاربردهاي متنوع كشاورزي، پمپ ، ژنراتور و قطعات وابسته براي بازارهاي داخلي و خارجي را پيگيري نموده است .

 در شرايط موجود عليرغم آنكه شركت تراكتورسازي ايران همچنان بزرگترين مشتري شركت محسوب مي شود، ليكن اجراي موفقيت آميز استراتژي توسعه محصول و بازار موجب شده است تا هرساله تعداد و كاربرد محصولات توليدي افزايش يافته و شركت توانسته است در بخشهاي جديد بازار از جمله بخش خودروهاي ديزلي و موتورهاي صنعتي حضور فعال داشته باشد. درحال حاضر اين     شركت بيش از ۵۰ نوع موتوركاربردي , در قدرتهاي متنوع ۳۵ تا ۱۵۰ اسب بخار را توليد و عرضه مينمايد . 

شركت موتورسازان در سال ۱۳۷۵ موفق گرديد بعنوان اولين توليد كننده نيروي محركه كشور ، گواهينامه استاندارد بین المللي مديريت كيفيت ايزو ۹۰۰۲ از دو موسسه معتبر بين الملليDNV و SGS   دريافت نمايد و طي سال ۱۳۸۰ موفق به كسب گواهينامه استاندارد زيست محيطي ايزو ۱۴۰۰۰ گرديد. در تداوم برنامه هاي اصلاح و توسعه سيستم   هاي مديريتي , طي سال ۱۳۸۱ گواهينامه استاندارد بين المللي مديريت ايمني وبهداشت شغلي-OHSAS ۱۸۰۰۱  را نيز دريافت نمود. همچنين در اوايل سال ۱۳۸۴ شركت توانست گواهينامه استاندارد  ISO\TS۱۶۹۴۹ را نيز دريافت نمايد. در سال ۱۳۸۸ موفق به اخذ استاندارد ايزو ۱۰۰۰۲ دريافت و رسيدگي به شكايت مشتريان از موسسه توف نورد آلمان گرديد و از چند سال گذشته هم اكنون همه استانداردهاي ياد شده در شركت حفظ و الزامات آنها جاري و نهادينه شده است.

منبع : وب سایت رسمی شرکت موتور سازان 

www.motorsazan.ir

Comments are closed.