کانوپی چیست ؟

کانوپی یکی از وسایلی است که در صنعت کاربرد گسترده ای دارد. در لغت کانوپی را به عنوان سایبان می شناسند. کانوپی معمولا یک محفظه فلزی است که در قسمت دیزل ژنراتور کاربرد دارد و آن را می پوشاند.

کانوپی برای مجموعه های مختلف با اصول خاصی طراحی می شود زیرا اگر استاندارد نباشد، میزان دبی ورودی و خروجی تنظیم نباشد موجب آسیب رساندن به موتور ژنراتور می شود. کانوپی هم موجب کاهش آلودگی صوتی می شود و هم از مجموعه در برابر سایر عوامل خارجی محافظت به عمل می آورد.

یکی از مشکلات دیزل ژنراتور ها داشتن آلودگی بسیار زیاد در حین انجام کار است. که موجب می شود ساکنان اطراف آزرده خاطر شده و اثرات نامطلوب بسیاری برای آن ها دارد. همچنین آلودگی صوتی ناشی از دیزل ها سبب کاهش شنوایی و ایجاد مشکلات شنوایی، ناراحتی اعصاب، افزایش ضربان قلب و مشکلات بسیار زیاد دیگری دانست.

شرکت رخشادیزل آسیا مفتخر است با تولید کانوپی های مناسب و استاندارد ، با استفاده از تکنولوژی رنگ کوره ای و بکارگیری ورق های دو میل در تولید کانوپی های موجود ، خدمات مناسب تری را به مشتریان خود جهت خرید دیزۀ ژنراتورهای تولید این شرکت ارائه نماید. کانوپی های تولید این شرکت به گونه ای طراحی شده اند که متناسب با دبی وروودی و خروجی ژنراتور های موجود متناسب می باشد.

همچنین با توجه به تکنولوژی بکار گرفته شده درتولید  کانوپی های این شرکت میزان آلودگی صوتی در محدوده 73 تا 77 دسی بل کنترل می شود که مورد تائید سازمان های تائید  کننده بهداشت جهانی می باشد.  

کاربردهای کانوپی ژنراتور

کانوپی با یک هدف مهم ساخته می شود و آن هم جلوگیری از انتقال آلودگی صوتی ژنراتور به محیط اطراف است. اما این تنها یکی از کاربردهای کانوپی است که به آن اشاره کردیم. در ادامه با دیگر موارد مصرف کانوپی ژنراتور آشنا می شویم.

• کانوپی می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث دوام و افزایش طول عمر دستگاه ها، ماشین آلات و قطعات صنعتی شود.

• نگهداری ژنراتور درون کانوپی باعث می شود تا این وسیله در برابر فرسایش و خرابی به خوبی محافظت شود. در واقع کانوپی نقش یک نوع محافظ را برای ژنراتور ایفا می کند.

• کانوپی در شرایط محیطی نامطلوب و سخت می تواند از ژنراتور در برابر رطوبت و دیگر عوامل آسیب زا به خوبی محافظت کند. همچنین این دستگاه باعث می شود تا ژنراتور در حین کار خیلی گرم نشود و بازدهی بالایی داشته باشد.

• کانوپی می تواند آی پی (IP) ژنراتور را ارتقا دهد. این کار باعث می شود تا ژنراتور در برابر مواردی مانند باران و برف مقاومت خوبی داشته باشد و دچار آسیب نشود.

• کانوپی کاربرد زیادی در محیط های پر تردد دارد. اصولا در این مکان ها به دلیل رفت و آمد زیاد، امکان آسیب دیدگی و خرابی ژنراتور وجود دارد. اما کانوپی با محافظت از ژنراتور در برابر چنین مواردی سلامت آن را تضمین می کند.

• کانوپی همچنین از ژنراتور در برابر عواملی مانند گردوغبار نیز محافظت می کند.

 

مزایای استفاده از کانوپی ژنراتور

کانوپی تاثیر زیادی در کاهش آلودگی صوتی دارد و این امکان را فراهم می کند تا فرایند کار ژنراتورها با تولید صدای کمتری انجام شود. سیستم شنوایی ما انسان ها تنها می تواند محدوده صوتی به میزان 85 دسی بل را تحمل کند. فرا رفتن صوت از این محدوده می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به اعصاب شنوایی ما وارد کند. ژنراتورها با ایجاد صدایی در محدوده 90 دسی بل، یک خطر جدی برای سیستم شنوایی ما هستند. تولید کانوپی ژنراتور این مشکل را به خوبی حل کرده است. با استفاده از کانوپی ژنراتور می توان شدت صوت را تا حد زیادی کاهش داد. از دیگر مزایای استفاده از کانوپی ژنراتور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• باز و بسته کردن راحت کانوپی

• رنگ بندی سطح خارجی کانوپی باعث افزایش دوام و طول عمر دستگاه می شود. همچنین افرادی که در مجاورت این دستگاه ها مشغول به سم پاشی هستند نیز کم ترین آسیب را خواهند دید.

• نگهداری و حفاظت از کانوپی در برابر عوامل بیرونی همچون سرقت و گرد و غبار بسیار آسان است.

• بدنه کانوپی از جنس گالوانیزه درجه یک است. بنابراین شما با یک بار خرید کانوپی می توانید صرفه جویی زیادی در هزینه های خود داشته باشید.

• کانوپی مجهز به یک کلید اضطراری در قسمت بیرونی خود است.

• برای نصب کانوپی نیاز به قرار دادن آن در موتورخانه نیست.

• با وجود کانوپی به راحتی می توان به مخزن سوخت و باتری دسترسی داشت.

• حمل و جابجایی آسان ژنراتور. در صورتی که ژنراتور را درون کانوپی قرار داده باشید می توانید برای حمل آن از قلاب فولادی که روی بدنه کانوپی تعبیه شده کمک بگیرید.

• روی بدنه کانوپی یک شستی قطع کن قرار دارد که می توان در مواقع لازم از طریق آن ژنراتور را خاموش و از مدار خارج کرد.